Yüzme: Lukas Märtens'in muhteşem performansı – dünya rekorunu kaçırdı

activism

Member
Olimpiyat Yüzmek

Bu genç Alman dünya rekorunu kaçırdı

20:02 itibariyle| Okuma süresi: 2 dakika

Ne yarıştı: Lukas Märtens 400 metre serbestte finalden sonra

Ne yarıştı: Lukas Märtens 400 metre serbestte finalden sonra

Kaynak: dpa/Michael Kappeler

Lukas Märtens olağanüstü bir yarışla Berlin'de sansasyon yarattı: 22 yaşındaki oyuncu 400 metre serbest stilde dünya rekorunun hemen arkasında kaldı. Yalnızca Paul Biedermann ve yüzme efsanesi Ian Thorpe daha hızlıydı.

kLukas Märtens, yüzme dünyasında uluslararası alanda heyecan yaratacak olan olağanüstü 400 metre serbest stil yarışından kısa bir süre sonra başarısına inanamadı. “Bunu hiç beklemiyordum. Skor tablosuna baktım ve düşündüm: Bu doğru olamaz!” dedi Magdeburglu 22 yaşındaki oyuncu.

Märtens'in Perşembe akşamı Berlin'deki Almanya Şampiyonası'nın başlangıcında gösterdiği şey, bu yaz Paris'te yapılacak Olimpiyat Oyunları için bir savaş ilanı ve birçok yarışmacıyı şok edebilecek bir ünlem işaretiydi. Sonunda Märtens bu hissi kıl payı kaçırdı. 3:40.33 dakikada Paul Biedermann'ın 2009'daki dünya rekorunu sadece 0,26 saniye farkla kaçırdı.

ayrıca oku

Hem havuzda hem de açık suda evinde: Florian Wellbrock

Dahası: Yüzme tarihinde Biedermann dışında yalnızca Avustralya'nın yüzme efsanesi Ian Thorpe daha hızlı olmuştur. Son dönüm noktasına kadar Märtens rekora doğru ilerliyordu. Geçtiğimiz iki yıl boyunca düzenli olarak 400 metrenin onun geçit mesafesi olduğunu kanıtladı: 2022'de Avrupa Şampiyonası'nda altın, 2022'de Dünya Kupası'nda gümüş ve 2023 ve 2024'te Dünya Kupası'nda bronz.

Märtens güvenle Paris'e bakıyor

Märtens'in şu anda 400 metrede ne kadar güçlü olduğuna inandığı, Berlin'deki 800 ve 1500 metreyi geride bıraktığı ve dolayısıyla bu iki mesafe için Olimpiyat elemelerini daha starttan önce yaptığından belliydi. Hem Tokyo'daki Olimpiyat Oyunlarında yarıştı hem de 2022 Avrupa Şampiyonası'nda 800 metrede gümüş madalya kazandı. Ancak Paris programına uymadılar çünkü: “Benim için önemli olan Paris'te madalya almak, mümkün olduğu kadar çok finale katılmak değil.”

ayrıca oku

400 metredeki performansının onu Olimpiyat Oyunları'nın favorisi haline getirmesine aldırış etmedi. Märtens, “Kendi hedeflerimi belirliyorum ve bunları aklımda tutmam iyi oluyor” dedi. Ancak ne yapabileceğini de tam olarak biliyor. Hastalık nedeniyle devam edemediği zorlu sezon hazırlıkları ve yarışı tek başına yüzdüğü göz önüne alındığında, kendinden emin bir şekilde şunları söylüyor: “Kesinlikle bir şeyler olabilir.”

Magdeburglu adam sadece kendisi için değil, aynı zamanda 400 metrede Isabel Gose'un arkasında ikinci bitirerek ilk Olimpiyat biletini alan küçük kız kardeşi Leonie için de mutluydu.

ayrıca oku

Canlandırıcı derecede duygusal, açık ve başarılı: yüzücü Angelina Köhler dünyanın zirvesine ulaştı

Dünya şampiyonu Angelina Köhler, 100 metre kelebekte tartışmasız Almanya şampiyonu oldu. Berlinli sporcunun Yaz Oyunları bileti cebindeydi ve şimdi Cumartesi günü 200 metre kelebekte kazanmaya çalışıyor.